Pravda / Krása / Posedlost /2 - Osobnosti českého umění 2. poloviny 20. století


Termín: od 17. 09. 2020 do 31. 10. 2020
Čas: vernisáž ve čtvrtek 17.9. 2020 od 17 hodin
Misto: Letohrádek Ostrov

Výstava PRAVDA – KRÁSA – POSEDLOST /2 (Osobnosti českého umění 2. poloviny 20. století ze sbírek galerie) ve svém druhém pokračování ukazuje malířská a sochařská díla předních umělců, která byla součástí původní stálé expozice Českého umění 20. století.

Od roku 2018 je v hlavní budově galerie otevřena tzv.“ jubilejní výstava“, která ve stu výtvarných dílech přestavuje rok po roce existenci Československé a České republiky. Mnohá špičková díla z galerijních fondů jsou na ní vystavena poprvé a stejně jako jiná, již dříve známá, jsou interpretována v novém zajímavém kontextu.

Celá řada obrazů a soch, tzv. „highlights“ (zlatých hřebů), však z tohoto důvodu musela být uložena do depozitářů – a tak se otevřel prostor k jejich současné instalaci v Letohrádku Ostrov, pobočce karlovarské galerie. Stejně jako v první variantě výstavy přibližující tvůrce moderny v první polovině 20. století, tentokrát ve složení výstavy nepřevládá jen chronologická posloupnost. Nicméně historický rámec vzniku vystavených děl tvoří nechvalná padesátá léta, radostný, ale velmi krátký vzryv svobodných tvůrčích sil „zlatých let šedesátých“, tuhé normalizační období roků sedmé dekády a pomalu se uvolňující společenská situace let osmdesátých až po zlomový rok 1989. Důležitým způsobem výkladu děl a osudů jejich tvůrců se stalo rozlišení, jak se měnilo pojetí pro ně tolik důležitých kategorií, jako je výtvarná pravda, umělecká krása či tvůrčí posedlost.

Nové umístění děl v zámeckých prostorách na rozdíl od strohé architektury galerie nechává zazářit kráse děl umělců jako je Mikuláš Medek, Jan Kotík, Theodor Pištek, Aleš Lamr, Ivan Ouhel či Jaroslav Róna a mnohých dalších. Tentokrát jsou vystaveny i malby Pavla Šlégla nebo Jana Samce či dílo sochaře Václava Lokvence, autorů působících v našem regionu. Jedinečným příkladem nezdolné posedlosti při hledání nové výtvarné pravdy abstraktního rázu je malba Mikuláše Medka. Na dřeň jdoucí jsou rovněž výtvarné postupy tvůrců osmdesátých let 20. století. Ve vystavených dílech přibližují existenciální pocity odcizení člověka moderní doby, rozčarování z civilizačního vývoje a především pocity omezované lidské svobody. Ale i chvíle sváteční našly na výstavě své místo. Prostor je poskytnut četným sochařským realizacím; defilují zde působivá díla Karla Nepraše, Věry a Vladimíra Janouškových, Vladimíra Preclíka, stejně jako Zdeny Fibichové nebo Michala Šarše.