Vary(i)ace / Stanislav Kožený - portrétní fotografie osobností Karlovarska


Termín: od 24. 04. 2014 do 15. 06. 2014
Čas: vernisáž od 17 hodin

Ojedinělý soubor černobílých fotografií, zachycující výtvarné osobnosti karlovarského regionu. Stanislav Kožený (1948) se portrétní činnosti věnuje již celé dvacetiletí.

 

Stanislav Kožený, Sochař a pedagog Jiří Jindříšek, 2001

Stanislav Kožený (1948) je karlovarský fotograf. Rejstřík jeho fotografických prací je široký. Od 80. let 20. století až do současnosti je hlavním tématem Koženého tvorby krajina z Lubenecka a Českého středohoří. Velkou část svého zájmu věnoval dokumentárním cyklům ze života měst v příhraničí, z Aše, Lubů nebo Chebska. Zaznamenal také proměňující se podobu karlovarské čtvrti Rybáře. Ve velký proud se slily jeho záznamy transformujícího se českého venkova, samostatnou kapitolu tvoří studie a digitální interpretace zemědělských strojů.

Stanislav Kožený, Historička umění Zdeňka Čepeláková, 2013

Výstava v Letohrádku Ostrov představuje další okruh jeho fotografických prací – analogové a digitální portréty osobností Karlovarska v černobílých nebo barevných variantách. Na výstavě defilují zejména tváře zdejších výtvarných osobností, malířů, sochařů, grafiků či designérů, ale také publicistů, novinářů nebo historiků a kronikářů. Výstavní soubor 80 děl je vybrán z počtu 101 podobizen. Výsledkem dvacetiletého úsilí Stanislav Koženého je ojedinělý umělecký dokument, mapující tvůrčí úsilí generace přelomu 20. a 21. století. 

Stanislav Kožený, Malíř, kreslíř a grafik Petr Strnad, 2007                                                                                          

Kurátorka: Mgr. Božena Vachudová