Galerijní animace k výstavě Michala Cihláře
Termín: od 16. 05. 2016 do 29. 06. 2016
Čas: dle předchozí domluvy
V rámci galerijní animace se žáci či studenti seznámí s dílem předního českého grafika Michala Cihláře, který pracuje zejména v oblasti barevného linorytu. Je také velkým cestovatelem a sběratelem. Po prohlídce výstavy bude následovat interaktivní program složený z pracovního listu a tvůrčí dílny inspirované dílem Michala Cihláře. Konkrétní náplň výtvarné dílny bude vybrána podle věkové kategorie a dle dohody s vyučujícími.
Varianty tvůrčích dílen:
A. Tvůrčí dílna zaměřená na grafickou techniku linorytu. Linoryt patří mezi tzv. tisky z výšky. Z linoleové matrice (tiskové desky) se odrývají nebo odřezávají místa, která se nemají otisknout a otiskují se zbylé vyvýšeniny. Žáci (studenti) podle skici vytvoří vlastní malou matrici, kterou po té naválí tiskařskou barvou a otisknou ji na papír, přehlazením lžící či pomocí grafického lisu (satinýrky).
Námětem grafik mohou být výjevy z cest a prázdninových výletů. Drobnosti, které připomínají příjemné prožitky v cizích končinách: rostliny, stavby, dovezené suvenýry, zvířata, ad.
Inspiraci k tvorbě načerpají účastníci na výstavě českého grafika Michala Cihláře - Cestou, Deníčky ze 40 zemí. Cesty po evropských i vzdálených exotických zemích zaznamenává autor do ručně šitých deníčků, v písemné i kresebné podobě, vlepováním drobných předmětů, obrázků či fotografií.
Ochutnávku cizokrajných zemí zprostředkují i dovezené artefakty, např. po domácku vyráběné plastové hračky z Kuby.
Michal Cihlář je předním tvůrcem barevného linorytu, jemuž se soustředěně věnuje přes 35 let. Součástí výstavy jsou i jeho precizní mnohabarevné velkoformátové tisky.
Délka dílny: 90 min
Cílová skupina: 3. – 9. třída základních škol, střední školy
Vstupné: 20,- Kč za žáka
Termín: dle domluvy
B. Deníčky na cesty
Tvůrčí dílna zaměřená na tvorbu drobných deníčků svázaných jednoduchou japonskou ruční vazbou. Deníky se skládají z měkkých desek z barevného, vzorovaného nebo ručního kartonu, knižního bloku (vnitřních papírů) stejného formátu. Desky i knižní blok se šijí dohromady barevným provázkem skrz provrtané dírky.
Žáci a studenti se mohou na výstavě Michala Cihláře inspirovat, jakým způsobem autor tvoří své originální deníčky. Deníčky jsou vlastně kolážemi, obsahují nejen ručně psané zážitky z cest po více než 40ti zemích světa, ale zároveň do nich autor vlepuje různé předměty, které ho na jeho cestách zaujmou – například vstupenky do muzea, jízdenky, vylisované květiny a listy, písek z pláže nebo zajímavý kamínek. Deníček poté mohou žáci či studenti využít pro zapisování svých zážitků z prázdninových cest, dovolených či dětských táborů.
Délka galerijní animace včetně výtvarné dílny: 90 minut
Cílová skupina: 4. – 9. třída ZŠ, střední školy
Vstupné: 20 Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma
Délka galerijní animace včetně výtvarné dílny: 90 minut
C. Mexické piňaty
Michal Cihlář během svých cest navštívil také Mexiko, kterému je na výstavě věnováno více pozornosti. Kultura Mexika je pro nás Evropany téměř neznámá, ale lze zde nalézt mnoho podmětů pro výtvarnou tvorbu.
Piňaty jsou většinou papírové předměty, které se nejčastěji používají v rámci narozeninových oslav. Piňata visí ve vzduchu, uvnitř ní jsou schovány sladkosti. Oslavenec se zavázanýma očima tluče klackem do piňaty, dokud se z ní sladkosti nevysypou. Piňata má většinou tvar hvězdice nebo ježka, používají se však i jednoduché geometrické tvary a zvířata. Tento zvyk se používá nejen v Mexiku, ale také ve Spojených státech amerických a v podstatě v celé latinské Americe. Původně sem byla převezena ze Španělska, kam se dostala, ve změněné podobě až z Číny.
Na výtvarné dílně si vyrobíme závěsnou piňatu ve tvaru jehlanu, jejíž základ bude z kartonu. Piňatu budeme zdobit barevnými krepovými papíry v typických zářivých barvách mexické kultury. Piňátu ozdobíme střapcem.
Délka galerijní animace včetně výtvarné dílny: 90 minut
Cílová skupina: 2. – 9. třída základních škol, střední školy
Vstupné: 20,- Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma
D. Ojo de dios – Boží oko
Ojo de dios neboli boží oko patří k typickým ochranným symbolů nejen v Mexiku, ale i v celé latinské Americe. Mísí se v nich odkaz Aztéků a Toltéků s křesťanským náboženstvím. Typické je používání výrazných barevných šňůrek či vlny, která se vyplétá mezi špejle nebo dřívka.
Na výtvarné dílně si vyrobíme boží oko a budeme se inspirovat barevnou symbolikou latinskoamerických zemí. Červená znamená život, žlutá představuje slunce, hvězdy a měsíc, modrá je obloha a voda, hnědá znamená půda, zelená rostliny a černá je smrt.
Délka galerijní animace včetně výtvarné dílny: 90 minut
Cílová skupina: 2. – 9. třída základních škol, střední školy
Vstupné: 20,- Kč / žák, pedagogický doprovod zdarma
Kontaktní osoby: Bc. Kateřina Brindzová nebo Mgr. Zdeňka Bílková, tel. 724832556 letohradek@galeriekvary.cz