Zahradní slavnost 2019 / Umění a věda

Zahradní slavnost 2019 / Umění a věda


Tradiční den otevřených dveří galerie byl tentokrát inspirován výstavou Roberta Vlasáka / Rozhraní. Robert Vlasák se své umělecké tvorbě využívá fyzikální zákonitosti a experimenty, proto nesl letošní ročník podtitul Umění a věda. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program a bylo možné si také prohlédnout všechny aktuální výstavy zdarma.

Odpolední program zahájila ve 13.00 loutková pohádka v podání Divadla loutek Karlovy Vary, z.s. s názvem Drak Mrak. Pohádka vyprávěla o Drakovi, který si chtěl vzít za ženu princeznu, ale přepočítal se.

Následovaly výtvarné dílny, které byly inspirovány vědou, magií a alchymií (14.00 – 17.00). Výtvarnice a pedagožka Irena Hofhans, která vyučuje výtvarnou výchovu na Základní umělecké škole v Klášterci nad Ohří, si pro návštěvníky Zahradní slavnosti připravila výtvarnou dílnu na pomezí chemického experimentu, přičemž výsledná práce připomínala vitráž. Martina Škopová je též výtvarnicí a pedagožkou, vyučuje na Základní umělecké škole v Ostrově, a její výtvarná dílna nesla název Mléčné dráhy. Tato výtvarná dílna určené pro děti byla zaměřená hlavně experimentování - zábavnou formou jsme zjišťovali, co se stane, když smícháme tekutiny různé hustoty, přidáme třpytivé ingredience a pestré barvy. Vznikaly tak vlastní malé mléčné dráhy, které můžeme nosit jako originální náramky. Výtvarnice a galerijní edukátorka Pavla Vargová povede výtvarnou dílnu, která byla vhodná i pro nejmenší návštěvníky. Dílna byla zaměřená na malbu pomocí odstředivé síly. Zákonitosti magnetismu a kinetiky si a jejich využití ve výtvarné tvorbě děti prozkoumaly společně s galerijní edukátorkou Kateřinou Hankovou. Vyzkoušely si, jak funguje magnetická malba či grafika a vytvořily si svítící kinetický objekt.

V rámci programu se návštěvníci také mohli blíže seznámit s tvorbou Roberta Vlasáka – od 15.00 byl připraven autorský workshop Roberta Vlasáka pro děti i dospělé a následovala v 17.00 komentovaná prohlídka výstavy s autorem.

Po celý den bylo možné navštívit alchymistickou laboratoř Zdeňka Tišlera, který předvedl různé chemické a alchymistické experimenty, přičemž některé si návštěvníci sami vyzkoušeli.

Letošní ročník Zahradní slavnosti navštívilo cca 150 lidí.

Děkujeme všem návštěvníkům a účinkujícím.

Galerie umění děkuje Městu Ostrov za finanční podporu Zahradní slavnosti.

Foto: Alena Zeminová.

Foto z dílen v dětském ateliéru: Martina Škopová.