Grafické dílny pro seniorky 2019

Grafické dílny pro seniorky 2019


Grafické dílny pro seniorky

Seniorky studující výtvarný obor na Základní umělecké školy v Ostrově pod vedením Mgr. Lukáše Lercha navštěvují Letohrádek Ostrov pravidelně. Účastní se výtvarných dílen, komentovaných prohlídek a je pro ně speciálně připravován animační program. Tentokrát jsme se s dámami věnovaly aktuální výstavě Miloslava Polcara s názvem Otevřené médium. Miloslav Polcar (1947), kterého měly seniorky možnost poznat také v rámci autorské komentované prohlídky, která se uskutečnila dne 2. května 2019, je předním českým grafikem a v jeho tvorbě se projevuje experiment s různými grafickými technikami. Své grafiky nechává vkračovat do třetího rozměru, když vytváří rozměrné autorské knižní objekty či vystavuje instalace složených z tiskových matric.

Po prohlídce výstavy následovala výtvarná dílna zaměřená na experimentování v oblasti grafických technik. Tiskové matrice vznikaly z různých materiálů a různými technikami. Dámy si vyzkoušely vytvořit matrici z izolačních desek styroduru, z materiálu, který používá též autor, Styrodur tvarovaly tepelně i mechanicky – pomocí pájky jsme vypalovali linie, přičemž dle teploty pájky vznikaly linie tenčí či silnější, do materiálu také řezaly a ryly různorodými grafickými rydly. Následoval samotný tisk, který byl také experimentální – tisklo se na látku, papír, vlhký i suchý podklad, přičemž na vlhkém podkladu vznikaly podobné efekty, které jsou viditelné v díle Miloslava Polcara. Tisky seniorky doplňovaly kresbou, přírodními či vlastnoručně vyrobenými razítky. Vznikaly nádherné a zajímavé dekory, volná díla, ale i dekorační textil či graficky ozdobené oblečení.

Uskutečnily se celkově dva téměř tříhodinové interaktivní programy, a to 16. a 24. května, které na sebe volně navazovaly. Celkem se těchto programů zúčastnilo 19 seniorek.

Program připravila galerijní edukátorka Kateřina Hanková.