Výtvarné léto v letohrádku - žité PERU šité

Výtvarné léto v letohrádku - žité PERU šité


Druhý termín Výtvarného léta v letohrádku byl inspirován výstavou BUNTES GOLD / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Od pondělí do pátku jsme tvořili pod vedením edukátorek galerie (Zdeňky Bílkové, Katky Hankové, Michaely Šárköziové, Veroniky Žákové a hostující Elišky Failové), ale také pod vedením samotných německých umělkyň. Tento tábor byl s mezinárodní účastí - dva dny proběhly pod vedením Hedy Bayer a jedno odpoledne nám věnovala Fabienne Vogel. Děti velice ocenily účast zahraničních lektorek.

Pondělí

První den jsme se věnovali nejluxusnějšímu textilnímu materiálu - hedvábí. Tvořili jsme šperky z hedvábných kokonů, uvnitř kokonů jsme našli broučka bouřce morušového. Zároveň jsme si zkusili na hedvábí malovat akvarelovou techniku a z pomalovaného proužku jsme vytvořili letní šperk. Po obědě jsme si zahráli různé seznamovací hry. Odpoledne patřilo prohlídce výstavy Buntes Gold, která nás inspirovala k celému týdennímu programu. Na závěr jsme si vytvořili ochranný amulet z vlny, provázků a klacíků, ojo de dios, neboli boží oko.

Úterý

Druhý den výtvarného léta byl velmi nabitý. Nejprve jsme se věnovali dokončení hedvábných šperků. Poté se ateliér změnil v alchymistickou dílnu - barvili jsme textil přírodními barvivy. Chvílemi to vonělo a chvílemi byl naopak cítit lehký zápach. Kurkuma, černý bez, vlašský ořech, ostružiny či houby... to všechno jsme vyzkoušeli pod vedením Hedy Bayer. Odpoledne jsme se věnovali suchému plstění a také jsme si připravili papíry a látky na kyanotypii.

Středa

Třetí den výtvarného léta patřil magické technice - kyanotypii. Kompozice z přírodnin nám "vyfotilo" samo sluníčko! Vznikaly nádherné obrazy na textilu či papíru zabarvené do odstínů modré. Odpoledne jsme dále pracovali jak s kyanotypií, tak s látečkami, které jsme si předchozí den obarvili přírodninami. Tématem byla cesta a technikou výšivka.

Čtvrtek

Čtvrtý den proběhl s myšlenkou prolomení ledů (což v tomto horku nebylo až tak náročné) a utužení kolektivu dětí i nás lektorů. Děti se již mezi sebou znaly a krásně spolupracovaly. Většina z dětí byly velké individuality, hotové lidské bytosti s jasnou představou o tom, co chtějí dělat. Snažíme se jejich rozdílné osobnosti respektovat a podporovat je v jejich rozvoji. Zároveň je pro nás důležitá ohleduplnost, spolupráce a vnímavost vůči ostatním dětem. Dopoledne jsme dokončili výšivky na látky obarvené přírodninami a na kyanotypii. Výsledky jsou neskutečné! Odpoledne se k nám připojila německá umělkyně Fabienne Vogel, která vedla workshop shibori batiky. I přes jazykovou bariéru našla způsob, jak s dětmi komunikovat a předat jim své zkušenosti. Naše výtvarné léto je totiž mezinárodní! Děti si vytvořily krásné tašky či povlaky na polštáře a od Fabi se dozvěděly spoustu zajímavých typů, jak batikované látečky využít k další tvorbě. Zítra nás čeká poslední den, ale tím tvoření s textilem nemusí vůbec končit...

Pátek

Pátek je den poslední, je to také den nejvíce vypjatý a uspěchaný. Hlavně vše připravit na vernisáž! Děti toho vytvořily tolik a moc věcí se jim opravdu povedlo. Znovu se nám ověřilo, že tvořit může opravdu každý, ať je to dítě či dospělí, profesionál či amatér... když je dobrá nálada a chuť tvořit, tak lze dosáhnout úžasných výsledků. Za všechny lektorky musím přiznat, že děti předčily naše očekávání a že jsme na všechny moc pyšné! Dopoledne jsme ještě zvládli mokré plstění a tisk z želé destičky na textil.