Výtvarné léto v letohrádku - Tajemství porcelánu

Výtvarné léto v letohrádku - Tajemství porcelánu


První termín Výtvarného léta v letohrádku, které probíhalo v termínu od 23. do 27. července 2018, bylo zaměřeno na téma porcelánu.

Pondělí

Dopoledne jsme si s dětmi pozorně prohlédli výstavu Sbírka porcelánu ze SUPŠ KV. Prozkoumali jsme společně rozmanité tvary a dekory užitého porcelánu. Následovala výtvarná dílna zaměřená na dekoraci porcelánu pod vedením designérky a malířky Lenky Sárové Malíské.

Úterý

Den druhý byl pro děti i pro nás náročný, ale úžasný! Dopoledne jsme navštívili porcelánku Thun v Nové Roli. Prohlédli jsme si výrobní proces porcelánu a odekorovali hrnečky. Všechny nás to strhlo k uměleckým výkonům a od činnosti jsme se nemohli odtrhnout. Po obědě jsme si vytvořili v parku improvizovanou čajovnu, popíjeli čaj a povídali jsme si o historii čajových rituálů. Následovala dílna, kde jsme si připravili základy figurálních soch.

Středa

Ve středu jsme se dopoledne věnovali volné malbě akrylovými barvami. Dílnu vedla malířka Lenka Sárová Malířská. Po obědě děti čekaly seznamovací a stmelovací hry pod vedením Elišky Failové. Následovala výtvarná dílna zaměřená na výrobu vlastních barevných kříd ze sádry. Tuto dílnu též připravila Lenka Sárová Malíská. Zároveň jsme odpoledne dokončovali figurální sochy.

Čtvrtek

Ve čtvrtek jsme se dopoledne věnovali dokončování figurálních soch z powertexu. Většina soch je již hotová a výsledky jsou úžasné! Po obědě jsme chvíli relaxovali v improvizované čajovně Pod Lípou a ochutnali jsme zelený, černý, heřmánkový či růžový čaj. Poté následovala výtvarná dílna zaměřená na tvorbu zvonkohry z porcelánových střepů, které si děti v pondělí samy odekorovaly. Pracovali jsme ve skupinách a každou skupinu vedla jedná jedna z lektorech, Zdeňka, Lenka a Katka.

Pátek

V pátek dopoledne jsme se věnovali odlévání sádrových reliéfů, v parku jsem trochu postrašili i krtka, když jsme vylévali jeho opuštěný krtinec. Také jsme zkoušeli na sádru malovat a škrábat do ní. Vznikaly krásné sádrové reliéfy zdobené motivy z lidového umění. Odpoledne patřilo již přípravě vernisáže. Děti pomáhaly instalovat svá díla a samy psaly popisky. Děkujeme všem dětem a všem lektorům, celý týden byl velice výživný a děti to krásně zvládly!