Historický piknik / V dobách první republiky

Historický piknik / V dobách první republiky


Letošní pátý ročník Historického pikniku, který pořádal Letohrádek Ostrov ve spolupráci s Domem kultury Ostrov za podpory Města Ostrov, návštěvníky přenesl do dob první republiky. 

Od 11.00 do 13.00 a od 14.00 do 16.00 hodin čekaly návštěvníky pikniku dva bloky výtvarných dílen pro děti i dospělé vycházející z prvorepublikové tématiky. Dílny vedli zkušení galerijní edukátoři a pedagogové uměleckých škol. Připraveny byly například na dílny zaměřené na krasopis, výrobu vlasových ozdob, koláž, či panenky oblečené v prvorepublikové módě.

V průběhu celého dne piknik hudebně doprovázela ostrovská Jednotka Františka Kůse, která zahrála v rytmu swingu. Atmosféru první republiky doplnilo taneční vystoupení studia Lion z Plzně pod vedením Lenky Sekaninové. Tanečníci předvedli ukázky charlestonu a swingu.

Protože piknik je také vždy i o gastronomii, čekala návštěvníky soutěž o nejlepší prvorepublikovou bábovku. Soutěž se uskutečnila ve spolupráci s nadací St. Joachim a kuchařky či kuchaři třech nejlepších bábovek získali  velmi zajímavé ceny.

V 15.00 čekalo návštěvníky pikniku novocirkusové představení Plovárna v  podání Bratří v tričku. Jemná groteska, v níž je využíváno disciplín jako žonglování, provazochodectví a párové akrobacie, je volně inspirována novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury.

Na závěr programu proběhla vernisáž výstavy v letohrádku, která se věnuje významným výročím v tomto roce. Výstava 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století představí práce na papíře čtyřiceti výtvarníků, která vznikaly v zásadních letech české, respektive československé historie. Rok 2018 je nejen stým jubileem vzniku samostatné Československé republiky. 

Po celý den se návštěvníci mohli podívat na práci při česání prvorepublikových účesů Kláry Jindrové z kadeřnického salónu Matrix Ostrov. Park oživili členové spolku Podkrušnohorských velocipedistů, z. s.. Ostrovské DIFadlo z. s. připravilo DIFadelní fotokoutek s názvem Vítej na Barrandově!, kde se návštěvníci mofli potkat s herci první republiky: Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a Adinou Mandlovou. Připraven byl také speciální filmový kvíz.

O občerstvení na pikniku se postarala Vypečená cukrářka a hospůdka Krušpůdka. 

Foto: Walburga Mikešová.