Archiv 2018

 • Vánoční dílny pro školní skupiny 2018

  Vánoční dílny pro školní skupiny 2018

  Vánoční dílny 2018

  Fotografie z vánočních dílen, kterých se zúčastnilo přes 400 dětí. Povedlo se nám zrealizovat 20 programů zaměřených na čtyři témata a techniky. Medové Vánoce byly určeny menším dětem z 1. stupně ZŠ, družinám a Mateřským školkám. Děti si samy vytvořily tradiční svíčku ze včelího vosku a přání s vánočním motivem z vosku. Nádherně nám to vonělo v ateliéru a atmosféra byla velmi příjemná. Další dílnou byly Dřevěné Vánoce, kdy jsme s žáky převážně 4. a 5. tříd pájkami na dřevo vytvářeli vypalované zimní motivy a dekory na dřevěná kolečka. Plstěné Vánoce si užili žáci od 2. třídy výše. A opět jsme se nechali inspirovat zimou, vánočním časem a vánočními ozdobami. Posledním typem dílen byly vánoční adventní věnce, které si děti naaranžovaly a dotvořily samy. K dispozici jsme měli převážně přírodní dekorace – křížaly, šišky, bukvice, větvičky a dále také ozdoby z usušeného vizovického těsta a tradiční skleněné barevné vánoční ozdoby.

 • Animace k výstavě 5x8=40 / Grafika a kresba ze sbírek 19.10.2018

  Animace k výstavě 5x8=40 / Grafika a kresba ze sbírek 19.10.2018

  Fotografie z galerijní animace k výstavě 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století. Tuto výstavu finančně podpořil Karlovarský kraj. V rámci programu děti nejprve shlédly díla, která vznikla v klíčových letech české historie, a byla to díla opravdu zvučných jmen, přičemž my jsme si z nich jako inspiraci vybrali krajinu Josefa Lady. Ladovu kresbu jsme se pokoušeli převést do grafiky, a to technikou, kterou používala Alena Kučerová. Snažili jsme se tak propojit dílo dvou zcela odlišných autorů, a to jak již z hlediska výtvarných technik, tak z hlediska jejich rozlišného estetického a výtvarného vnímání. Probíjením kovového plátku a následným tiskem v satynýrce vznikaly působivé a barevné grafiky, odkazující jak k Ladově estetice, tak k výtvarnému směřování Kučerové. Anebo...spojily se dvě osmičky... a to rok 1938 a 1968. Autoři a díla, která by se zřejmě za jiných okolností nesetkala. Tento program dne 19. 10. 2018 navštívila třída paní učitelky Jany Kopecké ze Základní školy Krušnohorská v Ostrově. Program připravila Kateřina Hanková.

 • Shibori batika s Lenkou Herzogovou - ZŠ Kraslice 15. 10. 2018

  Shibori batika s Lenkou Herzogovou - ZŠ Kraslice 15. 10. 2018

  Dne 15. října letohrádek navštívila školní skupina ze Základní školy Kraslice. V rámci projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, jehož cílem je nastavení funkčního systému spolupráce umělců s pedagogy při přípravě a realizaci výuky ve třídách, textilní výtvarnice Lenka Herzogová přijela se svými žáky do letohrádku, kde žáci absolvovali komentovanou prohlídku výstavy BUNTES GOLD / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Výstavou žáky provedla galerijní edukátorka Kateřina Hanková, která si s žáky povídala o různých textilních technikách, ale i o zážitcích, které vystavující autorky na své dobrodružné cestě prožily. Následoval autorský workshop Lenky Herzogové zaměřený na různé techniky skládání látky a batikování - shibori batiku. Vznikaly úžasné barevné ornamenty.

  Program připravila Kateřina Hanková a Lenka Herzogová.

 • Grafika a textilní reliéf - animace pro ZUŠ Klášterec 12.10.2018

  Grafika a textilní reliéf - animace pro ZUŠ Klášterec 12.10.2018

  Fotografie z galerijní animace pro Základní uměleckou školu v Klášterci nad Ohří. Žáci z Klášterce nás pod vedením paní učitelky Ireny Hofhans navštěvují pravidelně. Tentokrát jsme se věnovali prohlídce výstavy 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století. Tuto výstavu finančně podpořil Karlovarský kraj. S dětmi jsme si nejprve povídali o významných výročích v letošním roce a také o grafických technikách. Protože žáci ze klášterecké ZUŠ jsou již ve grafice velmi zkušení, připravili jsme pro ně dílnu zaměřenou na techniku textilního reliéfu. Využili jsme textilní tužidlo Powertex, gázovinu a jiné textilní materiály a také různé nalezené předměty. Děti nás překvapily svou kreativitou a výtvarným viděním. Program připravila Kateřina Hanková.

 • Papírotisk inspirovaný dílem Karla Valtera

  Papírotisk inspirovaný dílem Karla Valtera

  Fotografie z autorského workshopu výtvarnice Lenky Herzogové, který byl inspirován dílem Karla Valtera a zaměřen na grafickou techniku papírotisku.

  Program se uskutečnil jako doprovodná akce k výstavě 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století, kterou finančně podpořil Karlovarský kraj.

 • Kyanotypie na textil

  Kyanotypie na textil

  Fotografie z výtvarné dílny pro veřejnost zaměřené na techniku kyanotypie. Touto téměř magickou technikou, která dříve sloužila k rozmnožování fotografií, výukových materiálů, matematických tabulek či architektonických plánů jsme si vytvořili působivé fotogramy z přírodnin. Dílna byla inspirována dílem Hedy Bayer, která své kyanotypie doplňuje ruční výšivkou.

  Lektorky dílny: zdeňka Bílková, Veronika Žáková

 • Umělecké sympózium 2018 / Recyklace

  Umělecké sympózium 2018 / Recyklace

  Fotografie z letošního Uměleckého sympózia, které bylo tentokrát zaměřené na téma recyklace. K vidění i koupi byly rozmanité výrobky z recyklovaných materiálů - z LP desek, pet lahví, papíru, hodinových součástek či textilu. Recyklaci si také mohli návštěvníci vyzkoušet na vlastní kůži - mohli si například vyrobit šperk z plastů, papíru či kovových zátek nebo si vyzkoušeli techniku tiffany. I přes nepříznivé počasí je akce zúčastnilo cca 100 osob.

  Foto: Zdeňka Bílková a Kateřina Hanková

 • Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 27.8.2018

  Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 27.8.2018

  Fotogalerie z výtvarné dílny zaměřené na tradiční japonskou technikou shibori batiku. Nejprve jsme si s dětmi prohlédli výstavu Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Shlédli jsme také krátkou ukázku dokumentárního filmu, který při cestě po Peru vytvořila Luise Stark, jedna z vystavujících umělkyň. Poté následovala samotná výtvarná dílna. Děti si vyzkoušely skládání látky do geometrických tvarů a následně jsme látku ponořili do barvící lázně. Vznikaly působivé barevné ornamenty. Poté si stejnou technikou děti obatikovaly textilní tašku. Program připravila Katka Hanková.

 • Výtvarné léto v letohrádku - žité PERU šité

  Výtvarné léto v letohrádku - žité PERU šité

  Druhý termín Výtvarného léta v letohrádku byl inspirován výstavou BUNTES GOLD / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Od pondělí do pátku jsme tvořili pod vedením edukátorek galerie (Zdeňky Bílkové, Katky Hankové, Michaely Šárköziové, Veroniky Žákové a hostující Elišky Failové), ale také pod vedením samotných německých umělkyň. Tento tábor byl s mezinárodní účastí - dva dny proběhly pod vedením Hedy Bayer a jedno odpoledne nám věnovala Fabienne Vogel. Děti velice ocenily účast zahraničních lektorek.

  Pondělí

  První den jsme se věnovali nejluxusnějšímu textilnímu materiálu - hedvábí. Tvořili jsme šperky z hedvábných kokonů, uvnitř kokonů jsme našli broučka bouřce morušového. Zároveň jsme si zkusili na hedvábí malovat akvarelovou techniku a z pomalovaného proužku jsme vytvořili letní šperk. Po obědě jsme si zahráli různé seznamovací hry. Odpoledne patřilo prohlídce výstavy Buntes Gold, která nás inspirovala k celému týdennímu programu. Na závěr jsme si vytvořili ochranný amulet z vlny, provázků a klacíků, ojo de dios, neboli boží oko.

  Úterý

  Druhý den výtvarného léta byl velmi nabitý. Nejprve jsme se věnovali dokončení hedvábných šperků. Poté se ateliér změnil v alchymistickou dílnu - barvili jsme textil přírodními barvivy. Chvílemi to vonělo a chvílemi byl naopak cítit lehký zápach. Kurkuma, černý bez, vlašský ořech, ostružiny či houby... to všechno jsme vyzkoušeli pod vedením Hedy Bayer. Odpoledne jsme se věnovali suchému plstění a také jsme si připravili papíry a látky na kyanotypii.

  Středa

  Třetí den výtvarného léta patřil magické technice - kyanotypii. Kompozice z přírodnin nám "vyfotilo" samo sluníčko! Vznikaly nádherné obrazy na textilu či papíru zabarvené do odstínů modré. Odpoledne jsme dále pracovali jak s kyanotypií, tak s látečkami, které jsme si předchozí den obarvili přírodninami. Tématem byla cesta a technikou výšivka.

  Čtvrtek

  Čtvrtý den proběhl s myšlenkou prolomení ledů (což v tomto horku nebylo až tak náročné) a utužení kolektivu dětí i nás lektorů. Děti se již mezi sebou znaly a krásně spolupracovaly. Většina z dětí byly velké individuality, hotové lidské bytosti s jasnou představou o tom, co chtějí dělat. Snažíme se jejich rozdílné osobnosti respektovat a podporovat je v jejich rozvoji. Zároveň je pro nás důležitá ohleduplnost, spolupráce a vnímavost vůči ostatním dětem. Dopoledne jsme dokončili výšivky na látky obarvené přírodninami a na kyanotypii. Výsledky jsou neskutečné! Odpoledne se k nám připojila německá umělkyně Fabienne Vogel, která vedla workshop shibori batiky. I přes jazykovou bariéru našla způsob, jak s dětmi komunikovat a předat jim své zkušenosti. Naše výtvarné léto je totiž mezinárodní! Děti si vytvořily krásné tašky či povlaky na polštáře a od Fabi se dozvěděly spoustu zajímavých typů, jak batikované látečky využít k další tvorbě. Zítra nás čeká poslední den, ale tím tvoření s textilem nemusí vůbec končit...

  Pátek

  Pátek je den poslední, je to také den nejvíce vypjatý a uspěchaný. Hlavně vše připravit na vernisáž! Děti toho vytvořily tolik a moc věcí se jim opravdu povedlo. Znovu se nám ověřilo, že tvořit může opravdu každý, ať je to dítě či dospělí, profesionál či amatér... když je dobrá nálada a chuť tvořit, tak lze dosáhnout úžasných výsledků. Za všechny lektorky musím přiznat, že děti předčily naše očekávání a že jsme na všechny moc pyšné! Dopoledne jsme ještě zvládli mokré plstění a tisk z želé destičky na textil.


 • Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 30. 7. 2018

  Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 30. 7. 2018

  Dne 30. 7. nás navštívily děti z příměstského tábora MDDM Ostrov. Nejprve jsme se inspirovali výstavou Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic a pozorně jsme si prohlédli práce textilní díla autorek, ale i fotografie a dokumentární film. Po komentované prohlídce výstavy následovala výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batika. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce. Děti si nejprve na kusu látky tuto techniku vyzkoušely a následně ji použily k dekoraci textilních tašek. Program připravila Katka Hanková.

 • Výtvarné léto v letohrádku - Tajemství porcelánu

  Výtvarné léto v letohrádku - Tajemství porcelánu

  První termín Výtvarného léta v letohrádku, které probíhalo v termínu od 23. do 27. července 2018, bylo zaměřeno na téma porcelánu.

  Pondělí

  Dopoledne jsme si s dětmi pozorně prohlédli výstavu Sbírka porcelánu ze SUPŠ KV. Prozkoumali jsme společně rozmanité tvary a dekory užitého porcelánu. Následovala výtvarná dílna zaměřená na dekoraci porcelánu pod vedením designérky a malířky Lenky Sárové Malíské.

  Úterý

  Den druhý byl pro děti i pro nás náročný, ale úžasný! Dopoledne jsme navštívili porcelánku Thun v Nové Roli. Prohlédli jsme si výrobní proces porcelánu a odekorovali hrnečky. Všechny nás to strhlo k uměleckým výkonům a od činnosti jsme se nemohli odtrhnout. Po obědě jsme si vytvořili v parku improvizovanou čajovnu, popíjeli čaj a povídali jsme si o historii čajových rituálů. Následovala dílna, kde jsme si připravili základy figurálních soch.

  Středa

  Ve středu jsme se dopoledne věnovali volné malbě akrylovými barvami. Dílnu vedla malířka Lenka Sárová Malířská. Po obědě děti čekaly seznamovací a stmelovací hry pod vedením Elišky Failové. Následovala výtvarná dílna zaměřená na výrobu vlastních barevných kříd ze sádry. Tuto dílnu též připravila Lenka Sárová Malíská. Zároveň jsme odpoledne dokončovali figurální sochy.

  Čtvrtek

  Ve čtvrtek jsme se dopoledne věnovali dokončování figurálních soch z powertexu. Většina soch je již hotová a výsledky jsou úžasné! Po obědě jsme chvíli relaxovali v improvizované čajovně Pod Lípou a ochutnali jsme zelený, černý, heřmánkový či růžový čaj. Poté následovala výtvarná dílna zaměřená na tvorbu zvonkohry z porcelánových střepů, které si děti v pondělí samy odekorovaly. Pracovali jsme ve skupinách a každou skupinu vedla jedná jedna z lektorech, Zdeňka, Lenka a Katka.

  Pátek

  V pátek dopoledne jsme se věnovali odlévání sádrových reliéfů, v parku jsem trochu postrašili i krtka, když jsme vylévali jeho opuštěný krtinec. Také jsme zkoušeli na sádru malovat a škrábat do ní. Vznikaly krásné sádrové reliéfy zdobené motivy z lidového umění. Odpoledne patřilo již přípravě vernisáže. Děti pomáhaly instalovat svá díla a samy psaly popisky. Děkujeme všem dětem a všem lektorům, celý týden byl velice výživný a děti to krásně zvládly!

 • Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 16. 7. 2018

  Shibori batika pro příměstský tábor MDDM Ostrov 16. 7. 2018

  Dne 16. 7. nás navštívily děti z příměstského tábora MDDM Ostrov. Nejprve jsme se inspirovali výstavou Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic a pozorně jsme si prohlédli práce textilní díla autorek, ale i fotografie a dokumentární film. Po komentované prohlídce výstavy následovala výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batika. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce. Děti si nejprve na kusu látky tuto techniku vyzkoušely a následně ji použily k dekoraci textilních tašek. Program připravily Katka Hanková a Zdeňka Bílková.

 • Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Fotografie z vernisáže výstavy Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele, která se ukutečnila v neděli 17. června 2018. Projekt zaměřený na tématiku vody zobrazených v různých uměleckých médiích – fotografie, malba, objekty, konceptuální instalace – iniciovaný občanským fórem Wunsiedel e. V. se konal ve spolupráci Městem Ostrov a Letohrádkem Ostrov. V rámci vernisáže výstavy v letohrádku se diváci mohli shlédnout impozantní tanečně-hudební site-specific vystoupení skupiny Moving Orchestra, která připravila představení přímo na míru tohoto projektu a prostorům letohrádku a zámeckého parku. Závěr programu patřil performance Luboše Vetengla s názvem Stroj na malování.

  Část výstavy probíhá ve vnitřních prostorách galerie a část je instalována v zámeckém parku.

  Vystavující autoři: Jeff Beer, Matthias Bertold, Bořivoj Hořínek, Korbinian Huber, Jan Samec, Luboš Vetegl.

  Foto: Alena Zeminová.

 • Historický piknik / V dobách první republiky

  Historický piknik / V dobách první republiky

  Letošní pátý ročník Historického pikniku, který pořádal Letohrádek Ostrov ve spolupráci s Domem kultury Ostrov za podpory Města Ostrov, návštěvníky přenesl do dob první republiky. 

  Od 11.00 do 13.00 a od 14.00 do 16.00 hodin čekaly návštěvníky pikniku dva bloky výtvarných dílen pro děti i dospělé vycházející z prvorepublikové tématiky. Dílny vedli zkušení galerijní edukátoři a pedagogové uměleckých škol. Připraveny byly například na dílny zaměřené na krasopis, výrobu vlasových ozdob, koláž, či panenky oblečené v prvorepublikové módě.

  V průběhu celého dne piknik hudebně doprovázela ostrovská Jednotka Františka Kůse, která zahrála v rytmu swingu. Atmosféru první republiky doplnilo taneční vystoupení studia Lion z Plzně pod vedením Lenky Sekaninové. Tanečníci předvedli ukázky charlestonu a swingu.

  Protože piknik je také vždy i o gastronomii, čekala návštěvníky soutěž o nejlepší prvorepublikovou bábovku. Soutěž se uskutečnila ve spolupráci s nadací St. Joachim a kuchařky či kuchaři třech nejlepších bábovek získali  velmi zajímavé ceny.

  V 15.00 čekalo návštěvníky pikniku novocirkusové představení Plovárna v  podání Bratří v tričku. Jemná groteska, v níž je využíváno disciplín jako žonglování, provazochodectví a párové akrobacie, je volně inspirována novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury.

  Na závěr programu proběhla vernisáž výstavy v letohrádku, která se věnuje významným výročím v tomto roce. Výstava 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století představí práce na papíře čtyřiceti výtvarníků, která vznikaly v zásadních letech české, respektive československé historie. Rok 2018 je nejen stým jubileem vzniku samostatné Československé republiky. 

  Po celý den se návštěvníci mohli podívat na práci při česání prvorepublikových účesů Kláry Jindrové z kadeřnického salónu Matrix Ostrov. Park oživili členové spolku Podkrušnohorských velocipedistů, z. s.. Ostrovské DIFadlo z. s. připravilo DIFadelní fotokoutek s názvem Vítej na Barrandově!, kde se návštěvníci mofli potkat s herci první republiky: Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a Adinou Mandlovou. Připraven byl také speciální filmový kvíz.

  O občerstvení na pikniku se postarala Vypečená cukrářka a hospůdka Krušpůdka. 

  Foto: Walburga Mikešová.

 • Program pro příměstský tábor MDDM Ostrov 10. 7. 2018

  Program pro příměstský tábor MDDM Ostrov 10. 7. 2018

  Dne 10. 7. nás navštívily děti z příměstského tábora MDDM Ostrov. Protože dětí bylo 37, rozdělily jsme děti do dvou skupin. jedna skupina se věnovala shibori batice a děti si vytvořily krásná trička dekorovaná touto prastarou japonskou technikou. Druhá skupina se dozvědela zajímavosti z ostrovské historie a prohlédla si výstavu 5 x 8 = 40. děti následně ve skupinách tvořily koláž z vybraných sbírkových děl a historických rytin. PO hodině se skupiny vyměnily. Nechyběla také prohlídka výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic, která nás inspirovala k tvorbě triček technikou shibori.

  Program připravily Katka Hanková a Zdeňka Bílková.

 • Shibori batika 22. 6. 2018

  Shibori batika 22. 6. 2018

  Fotografie z galerijní animace, která se uskutečnila dne 22. června 2018 poro školní zkupinu ze Základní umělecké školy v Klášterci nad Ohří. Společně jsme se nejprve prošli parkem, povídali jsme si o historii Ostrova, prohládli díla vystavená v rámci výstavy Wunsiedelské vodní hry. program pokračoval v letohrádku, kde jsme se věnovali zejména výstavě Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Po komentované prohlídce výstavy následovala výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batika. výstavy Buntes Gold proběhla komentovaná prohlídka výstavy a také výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batiku. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce.

  Program připravila Zdeňka Bílková.

 • Vernisáž Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic

  Vernisáž Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic

  Fotografie z vernisáže výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic, která se uskutečnila ve čtvrtek 21. června. Základem projektu je měsíční cesta po Peru pětice německých textilních výtvarnic, přičemž autorky sbíraly inspiraci pro svou tvorbu v různých rovinách. Potkávaly se s místními textilními designéry a umělci, navštívily textilní firmy, učily se od místních řemeslníků. Zážitky a vjemy z cest po Peru zaznamenaly různými způsoby – deníky, videodeníky, skicami. Součástí výstavy jsou jak práce dokumentačního charakteru, deníky, skici, film, fotografie, ale především volné výtvarné práce vycházející z textilní technik přesahující do konceptuálního umění.

  Vystavující autorky: Heda Bayer, Swantje Masermann, Magdalena Sophie Orland, Luise Stark, Fabienne Vogel.

  Fotografie: Alena Zeminová

 • Shibori batika 21. 6. 2018

  Shibori batika 21. 6. 2018

  Ještě před oficiálním otevřením výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic proběhla komentovaná prohlídka výstavy a také výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batiku. Žáci ze z jáchymovské základní školy si touto japonskou technikou batikování vytvořili tašku. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce. Dílnu připravila Kateřina Hanková.

 • Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Fotografie z vernisáže výstavy Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele, která se ukutečnila v neděli 17. června 2018. Projekt zaměřený na tématiku vody zobrazených v různých uměleckých médiích – fotografie, malba, objekty, konceptuální instalace – iniciovaný občanským fórem Wunsiedel e. V. se konal ve spolupráci Městem Ostrov a Letohrádkem Ostrov. V rámci vernisáže výstavy v letohrádku se diváci mohli shlédnout impozantní tanečně-hudební site-specific vystoupení skupiny Moving Orchestra, která připravila představení přímo na míru tohoto projektu a prostorům letohrádku a zámeckého parku. V závěeu programil připravil svůj Stroj na malování Luboš Vetengl.

  Část výstavy probíhá ve vnitřních prostorách galerie a část je instalována v zámeckém parku.

  Vystavující autoři: Jeff Beer, Matthias Bertold, Bořivoj Hořínek, Korbinian Huber, Jan Samec, Luboš Vetegl.

  Foto: Alena Zeminová.

 • Zahradní slavnost 2018 / S knihou v trávě

  Tradiční den otevřených dveří byl v roce 2018 inspirován výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program a bylo možné si také prohlédnout všechny aktuální výstavy zdarma. V dopoledním bloku proběhlo několik tvůrčích dílen a workshopů pro děti i dospělé. S edukátorkou Kateřinou Pavelkou si návštěvníci naučili vyrábět vlastní ruční papír, který si ozdobili přírodninami. Výtvarná dílna Veroniky Žákové, restaurátorky se zaměřením na knižní vazbu a umění na papíře, uvedla účastníky dílny do problematiky restaurování knihy. Edukátorka Pavla Vargová si připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na recyklaci knižních stránek. Návštěvníci si vytvořili origami skládačky jeřábků, kterými jsme společně ozdobili vrbovou "bránu do knihy". Dílna výtvarnice Martiny Škopové byla zaměřena na výrobu vlastní knihy – komiksového leporela. Děti, ale dospělí vymýšleli vlastní příběhy, které zpracovávali technikou koláže a kresby. Záložky do knížky si návštěvníci vyráběli s edukátorkou Michaelou Šárköziovou. Počátek odpoledního programu patřil zejména dětským návštěvníkům a rodičům. Od 14 hodin proběhla Knihomolí pohádka v podání divadelního spolku Ochotníci Ostrov pod taktovkou Leny ANEER Pintnerové. Výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana, která organizátory inspirovala k celodennímu programu, provedla v 14:30 její autorka a kurátorka Gina Renotière (Muzeum umění Olomouc). Závěr programu (16:00) patřil čtení povídek z knihy Stíny nad Krušnými horami, kterou vydala Nadace St. Joachim. Povídku Jáchymovská pověst o čarovném kvítku přečetli pan Jaroslav Ochec společně s Eliškou Failovou. Během celého dne bylo možné si prohlédnout také prezentaci prací žáků osmé třídy Střední školy, základní školy a mateřská školy Kraslice, která se zapojila do projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, jehož cílem je nastavení funkčního systému spolupráce umělců s pedagogy při přípravě a realizaci výuky ve třídách. V tomto případě navazovala spolupráce v hodinách literatury. V rámci výuky vzniklo 9 objektů/knih navazujících na literární díla probíraná žáky osmých tříd. Tyto příběhy měly být zpracovány tak, aby přímo vystupovaly ze stránek starých knih, které byly využity jako výtvarný materiál. Galerie umění děkuje Městu Ostrov za finanční podporu Zahradní slavnosti. Foto: Lada Lapinova a Zdeňka Bílková

 • Den rodin 2018

  Den rodin 2018

  V rámci Mezinárodního den rodin připravily ostrovské kulturní a volnočasové instituce dne 13. května program pro rodiny s dětmi. V Městské knihovně Ostrov byly již od 9 hodin připraveny krátké kvízy a soutěže. Poté následoval program v letohrádku, kde si účastníci mohli vyrobit malé fotoalbum nebo rámeček na fotografie. Odpolední program připravil Dům kultury Ostrov - jednalo se o loutkovou pohádku. Závěr programu proběhl v MDDM Ostrov, kde především děti mohly využít různé nafukovací atrakce a kde také proběhlo slosování o vstupenky na různé kulturní akce. Výtvarné dílny v letohrádku se zúčasnilo na 35 osob, především rodin s dětmi. Vytvářeli jsme drobná rodinná fotoalba a rámečky na fotografie. Dílnu připravily edukátorky Katka Pavelková a Míša Šárköziová.

 • Slavnost světla

  Slavnost světla

  Dne 12. května 2018 Dům kultury Ostrov ve spolupráci s Letohrádkem Ostrov, pobočkou Galerie umění Karlovy Vary, připravil program na oslavu jednoho z českých zemských patronů svatého Jana Nepomuckého.

  Program započal v 18:30 výtvarnými dílnami v letohrádku. Návštěvníci si mohli vyrobit lampion z voskovaného papíru a vylisovaných květin nebo lucerničku ze skleniček, které ozdobili krajkami a přírodninami. Výtvarné dílny se zúčastnilo na 60 osob, především dětí a rodičů.

  Následoval průvod, který započal návštěvou kostela Panny Marie Věrné, kde jsme zapálili svíčky v lampionech. Průvod vedený hudební skupinou Primitivové neznámé kultury prošel skrz Staré náměstí do Zámeckého parku k soše Svatého jana Nepomuckého. Zde jsme ozdobili zapálenými lucernami a lampionky balustrádu mostu. O postavě jednoho z našich nejznámnějších světců probluvil vikář Marek Bonaventura Hric. Závěr večera patřil pouštění plovoucích lotosových lampionů na vodním parteru před Palácem princů. Průvodu se zúčastnilo cca 160 osob.  

  Koncept, příprava akce: Zdeňka Bílková (za GUKV) a Eliška Failová (za DK Ostrov)

 • Vernisáž 26. 4. 2018

  Vernisáž 26. 4. 2018

  Fotografie ze zahájení výstavní sezóny 2018. Ve čtvrtek 26. dubna 2018 jsme otevřely dvě nové výstavy: Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana a Štěpán W. Beránek / Odsekávání. O výstavě autorských knih, paper artových objektů a autorských ručních papírů promluvila kurátorka a autorka projektu Gina Renotiere (Muzeum umění Olomouc). Výstavu plastik, obrazů a tělových otisků Štěpána W. Beránka zahájila kurátorka Zdeňka Bílková.

  Foto: Vítězslav Růta

 • Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřená na tvorbu šitého kohoutka z plsti. Děti pracovaly s barevnými plstěmi, ze kterých si vystřihly srdčíka, z nichž poskládaly velikonočního kohoutka. Každý si vytvořil svou barevnou kombinaci. Děti se v rámci dílny se rozvíjely v oblasti estetického cítění, barevných vztahů a harmonii barev, ale dozvěděly se také mnoho zajímavostí o velikonočních svátcích a tradicích. Dne 22. března se dílny zúčastnila třída 4.C ze 3. Základní školy Májová v Ostrově s paní učitelkou Helenou Daníčkovou.

  Výtvarnou dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřena na techniku drátkování. Drátkování je starodávnou řemeslnou technikou, jež se používala zejména pro zpevnění a opravu nádobí, ale již staří Keltové používali tuto techniku k výrobě dekorací, doplňků a šperků. Technikou drátkování si děti vyrobily velikonoční vajíčko, které lze použít jako ozdobu na velikonoční větvičky.

  Dne 22. března se výstavrné dílny zúčastnila třída 3.B paní učitelky Dominiky Suché z 1. Základní školy Masarykova v Ostrově.

  Výtvarnou dílnu připravily Kateřina Pavelková a Zdeňka Bílková.

 • Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Fotografie z výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na tvorbu velikonočních textilních dekorací. Účastnice dílny si vytvořily krásné velikonoční a jarní věnce dvěmi různými výtvarnými technikami.

   

  Dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Fotografie z první letošní výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na netradiční grafickou techniku tisku z plochy. K tisku jsme použili želé destičky a akrylové barvy. Vznikaly překrásné monotypy s kokrétními i abstraktními motivy. Dílnu připravila Zdeňka Bílková. Dílna se uskutečnila 14. března 2018.

 • Jarní literárně-výtvarný tábor

  Jarní literárně-výtvarný tábor

  Příměstský tábor na téma Kniha a papír vznikl spoluprací Městské knihovny Ostrov a Letohrádku. Děti se dozvěděly z jakých základních částí se skládá kniha. Vyzkoušely si různé typy ručního papíru, vymyslely si vlastní příběh do knihy, vytvořily si japonskou vazbu, různé typy leporel a seznámily se hravou formou s typografií. Užili jsme si společně spoustu legrace a dozvěděli se spoustu nového. Těšíme se na pokračování příští rok. Děkujeme Městské knihovně Ostrov za skvělé zázemí.