Vernisáž výstav 27. července 2017 - Buzková, Tůma, Ve stínu šapitó

Vernisáž výstav 27. července 2017 - Buzková, Tůma, Ve stínu šapitó


Ve čtvrtek 27. července 2017 byly v Letohrádku Ostrov od 17 hodin zahájeny společně tři výstavy.

Ve stínu šapitó / Cirkusové motivy ve sbírkách Galerie umění Karlovy Vary

Výstava představila vybrané kresby, malby a grafické listy inspirované cirkusovým prostředím ze sbírek Galerie umění Karlovy Vary. Téma cirkusu se objevovalo v českém umění od počátku 20. století. Velmi silně se tento motiv uplatňoval ve výtvarném umění i v literatuře v období meziválečném. Cirkus představuje alternaci světa, ve kterém žijeme. V tomto snovém světě je možné téměř vše. Cirkusové prostředí umožňovalo divákům na chvíli uniknout z šedi každodennosti.

Petra Buzková PJOTRA / Návraty k sobě

Autorčino osobní ohlédnutí za dosavadní tvorbou. Pjotra ve svých dílech zpracovává své osobní zážitky. Prostřednictvím obrazu si vizualizuje vzpomínky na dětství a dospívání, které nějakým způsobem rezonují se současným stavem autorky. Vrací se nejen ke svému dosud prožitému životu, ale také k vybraným dílům, která jí dávají novou invenci k tvorbě. Divákovi nevnucuje své zážitky potažmo osobní problémy. Nabízí mu prostřednictvím své tvorby zobrazení jeho vlastních vzpomínek a problémů, které si návštěvník vybaví při pohledu na malby.

Lukáš Tůma / zá-ti-ším

Lukáš Tůma v oblasti grafiky zkoumá hranice a výtvarné možnosti jednotlivých grafických technik. Pro jeho práci je typické experimentování s klasickými grafickými technikami. Neobvykle kombinuje hlubotiskové techniky s tiskem z výšky či sestavuje obraz z několika tiskových matric. Z jedné matrice vytváří více tisků, v různých barevných variantách, ve kterých hledá ideální souhru barvy a tvaru. Na výstavě je představena zejména jeho současná grafická tvorba.